یکشنبه, 04 فروردین, 1398
عضویت

شما در اين صفحه هستيد >> مطالب  


21
دانشجوی سیاسی
دانشجوی سیاسی

دهه پنجاه برای ملت مسلمان ما، از نظر تاریخی اهمیت ویژه ای دارد. این دهه سیاسی ترین دهه تاریخ حیات فکری ملت ماست. حضور مردم در سیاست و حکومت در این دهه اوج می گــیــرد. ریشه های اوجگیری این روحیه را می توان در اشاعه تفکر دینی در میان جوانان و به موازات آن تشکیل دانشجویان مسلمان در دانشگاه ها جستجو کرد.

ترم اول برای بهروز مثل به دنیا آمدن بود. ناگهان خود را در دنیایی تازه دید که افکار متضاد و رنگارنگ آن چنان فـــضــــای تــفکر آدمی را تنگ می کرد که اگر اهل دل نبودی بی شک به جایی می رسیدی که مرگت به زندگی می ارزید. ولی بهروز – که با ذکر یا زهرا (س) به دنیا آمده بود – زیباترین راه را انتخاب می کرد و بر سر این انتخاب در همان ترم اول ضربه ای به یاد ماندنی خورد.

بر اثر اعتراضی که دانشجویان در دانشگاه تبریز به راه انداختند، امتحان های ترم اول حذف شد و ثمرات نمره صفر برای دانشجویان. این موضوع برای بهروز که دانشجوی موفقی بود، گرچه بسیار گران آمد، اما هیچ گاه مانع حضور فعال وی در حرکت های سیاسی دانشجویان نشد.

یک روز به سراغ آقای « عبدالعلی زاده» رفتیم. او – که اکنون (1374) استاندار آذربایجان شرقی است – به ما گفت:

« بهروز آنقدر صادقانه و فداکار در فعالیت های دانشجویی شرکت می کرد که ما به علت این که ساکن تبریز بود، نگرانش می شدیم. بارها به او توصیه می کردیم که شما ساکن تبریزید، خوب است که کمی رعایت احتیاط را بکنید ؛ ولی او به این توصیه ها و سفارش ها وقتی نمی نهاد. چرا که معتقدند بود به تکلیفش عمل می کند.»

ادای تکلیف ! رمز حرکت سیاسی امام خمینی (ره) – که بهروز تازه با نام مبارکش آشنا شده بود- ! که در آن سالها ثمره محافل سیاسی دانشگاهی و غیر دانشگاهی بود، بالاخره رنگ و بوی عاشقانه ای به ماموم ( بهروز ) می داد و لحظه ای پس از قد قامت امام، ماموم از جان گذشته نیز بر می خیزد. بهروز جوان هم براستی مقلد امام شده بود. زندگی او در سال های پس از پیروزی انقلاب، تجسم واقعی پیروی ماموم از امام است. شهید آل اسحاق، اوایل مهر- پیشنهاد کرد که دانشجویان جدید را به کوه ببرند. پس از موافقت دیگر دوستان انجمن اسلامی، پیشنهاد اجرا شد. هدف از اجرای این اردوها، ایجاد الفت بین دانشجویان مسلمان و تدارک یک نوع تشکل ناخواسته و پنهان بود.

مجموعه فعالیت های دوستان بهروز چنان کارگر افتاد که در این سالها اداره مراکز تعاونی و تریای دانشگاه تبریز – اغلب در اختیار گروه های چپ و یا بی خیال و خوش گذران بود – در اخــتـــیـــار بچه های مسلمان قرار گرفت. آنها فعالیت ها را گسترش دادند و حتی نمایشگاه کتاب و کتابفروشی دایر نمودند. ایجاد کتابفروشی، نقش مهمی در اشاعه تفکر دینی میان دانشجویان داشت.

بهروز به سختی درس می خواند و هر فرصتی را غنیمت می شمرد. او برخی از ترم ها را با بیش از بیست واحد درسی می گذراند. از طرفی دیگر، با اخلاصی خاص تمامی وظایف انقلابیش را انجام می داد. تظاهرات سال 55 داخل دانشگاه را کمتر دانشجویی فراموش می کند.

در یک برنامه ریزی حساب شده، بنا شد که تظاهراتی بر ضد رژیم ستمشاهی انجام شود. بهروز با تمام وجود برای تدارک و بسیج امکانات با شهید مهدی باکری و مرحوم « عطایی» (- مرحوم عطایی قبل از حادثه تلخ ،استاندار استان آذربایجان غربی بود ) – که آتش بیار معرکه انقلاب بود به همکاری پرداخت. در تظاهرات، وقتی که فریاد عدالتخواهی دانشجویان به هوا خاست، در مدت کوتاهی، پلیس ضد شورش، محوطه دانشگاه را احاطه کرد. بعضی از دانشجویان به محض دیدن پلیس پا به فرار گذاشتند، ولی آنان که ایمان قویتری به مبارزه خود داشتند، فریادشان را بلندتر کردند. محاصره پلیس تنگتر شد. مامورین ساواک در حال شناسایی رهبران حرکت دانشجویی بودند و پلیس مسلح، نقشه دستگیری یکایک دانشجویان محاصره شده را می کشید.

بهروز، برای آوردن پلاکارد رفته بود و پیش از آنکه برگردد، حلقه محاصره بسته شده بود. فریاد تکبیر محاصره شدگان به گوش می رسید. دانشجویانی که در حاشیه مراسم، به تماشا ایستاده بودند، با حیرت، به این صحنه ها می نگریستند، ولی بهروز جوان، از این که پس از چند روز دوندگی و تلاش برای تدارک تظاهرات، از متن آن دور مانده است، ناراحت و خشمگین بود.

پلیس با بی رحمی تمام و شتم دانشجویان محاصره شده را آغاز کرد. ضربات باتوم و کابل بر سر و روی دانشجویان می بارید ؛ ولی فریاد تکبیر و تهلیل دانشجویان خـــاموش نمی شد. در لحظـه ای از

 


جنس لحظه ای که ابوذر، به سوی کعبه رفت و بر تل بلندی ایستاد و فریاد لا اله الا الله سر داد و خود را به زیر ضربات کشنده مشرکین انداخت، بهروز پلاکارد خود را بر سر دست بلند کرد و فریاد از اعماق وجودش کشید:

« الله اکبر»

... و به سمت دانشجویان محاصره شده شتافت. حلقه محاصره را شکافت و خود را به دوستانش رساند. فریاد او، دیگر تماشاگران را به وجد و هیجان آورد. یکی دو تن دیگر هم، همان کاری را که بهروز کرده بود انجام دادند. دیگران، با فریاد الله اکبر، ابراز احساسات می کردند. سرو صدایی که در این گوشه میدان تظاهرات در سایه حرکت فداکارانه بهروز آغاز شده بود، آنچنان اوج گرفت که توجه پلیس را به خود جلب کرد. نیروهای پلیس که نمی دانستند کدام قسمت از تظاهرات را کنترل کنند، بسوی دیگر محوطه یورش بردند. محاصره هسته اصلی تظاهرات در هم شکست و رهبران حرکت دانشجویی به مدد این لحظات به یاد ماندنی از دستگیری نجات یافتند.

عبد العلی زاده گفت:« نــگــفـــتـــی که اهل تبریزی و اگر دستگیر شوی، خانواده ات دچار مشکل می شوند؟ نگفتی پدرت که پا به بازنشستگی از کار در شهربانی است به درد سر می افتد؟»

بهروز با سادگی و تبسم جواب داد:« اگر قرار بود نگران این مسائل باشم اصلا کاری نمی توانستم بکنم. با این همه مگر الان چه کرده ام؟»

این اولین تظاهرات جدی بود که اعتراضات تظاهرات دیگری را در پی خود پدید آورد. از این به بعد به هر بهانه ای سرو صدایی راه می افتاد. تا اینکه سال 56، اولین تظاهرات خیابانی هم به همت همین دانشجویان شکل گرفت. در همین سال بود که بهروز موفق شد دانشنامه کارشناسی عمران را دریافت کند. او حالا مهندس شده بود. مهندس بهروز پورشريفي.

تابستان 54، بهروز و آقای عبد العلی زاده، مدتی را در منطقه بیجار و تکاب به کارورزی رفتند و گوشه هایی از فقر و فلاکت مردم محروم خود را دیدند. گاهی مسیر بیست کیلومتر شهر تا کارگاه را پیاده رفت و آمد می کردند و درباره مسائل روز و مباحث دینی گفت و گو می کردند. او در این دوران آموخته بود که از هر فرصتی برای خودسازی و پرورش خصایل و خصایص پسندیده استفاده کند. یک شب دیر هنگام به کارگاه رسید و کارگر نگهبان خوابیده بود. بهروز خسته از کار روزانه و تشنه خواب بود. ضربه ای به در نواخت ولی به زودی متوجه شد که خواب نگهبان سنگین تر از آن است که با ضربه ای بیدار شود. تصمیم گرفت که نگهبان را بیدار نکند، بنابراین به دنبال جایی برای خواب گشت ؛ اما بهتر از زمین سرد و سخت جایی نیافت. کیسه ای را روی زمـــیــن روشن کرد و بسم الله خواب را گفت.

کسی چه  داند ! شاید او می دانست که روزهایی خواهد آمد که جز بر خاک سرد و سخت، فرصت استراحت نخواهد داشت و به خاطر خدا چه کارها که نخواهد کرد.

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (1150)
کد خبر: 14
  • دانشجوی سیاسی

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: